Sprawy spadkowe, czyli prosta droga do tego, by skłócić rodzinę

Standard

Gdy umiera ktoś z rodziny, w pierwszej kolejności pojawia się poczucie żalu. Czujemy smutek, skonfrontowani z kresem naszego ludzkiego istnienia na tym ziemskim padole. Nasze cierpienie jest tym większe, im bliżej żyliśmy ze zmarłym. Wspominamy wspólnie spędzony czas, żałując nierzadko, że pochłonięci innymi sprawami mieliśmy go dla tej osoby tak mało. Żałujemy, że nie powiedzieliśmy jej jak bardzo ją kochamy i jak jest dla nas ważna. Niestety, czasu nie da się cofnąć, biegu pewnych zdarzeń nie jesteśmy więc w stanie także odwrócić. Co się stało, to się nie odstanie, nie mamy na to żadnego wpływu.

Żałoba

Autor zdjęcia: Carlos Scheidegger

Autor zdjęcia: Carlos Scheidegger

Każdy ma inny sposób przeżywania żałoby po stracie bliskiej osoby. Jedni pogrążają się w rozpaczy, izolując się od innych ludzi i zamykając się w sobie. Inni, starają się za wszelką cenę jak najszybciej wrócić do dawnych aktywności, wychodząc z założenia, że życie toczy się dalej i trzeba je jakoś przeżyć. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy, warto pamiętać o tym, by dać sobie czas na przemyślenia i powrót do swojego życia. Żałobę trzeba przeżyć, inaczej bowiem może ona rzutować na pozostałe sfery naszego życia, także na naszą wydajność w pracy i relacje z innymi ludźmi.

Podział majątku

Kwestią nieuniknioną jest także podział majątku. Jak pokazuje praktyka sądownicza, sprawy spadkowe (o których więcej tutaj: http://kancelariaguzowski.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne-i-spadkowe) są sprawami, które nierzadko prowadzą do rozłamu w rodzinie zmarłego. Chęć uzyskania jak największych korzyści majątkowych, niejednokrotnie przysłania nam kwestię o wiele istotniejszą, że błędem jest walka o swoje za wszelką cenę. Popsutych relacji nierzadko nie da się już naprawić. Gdy nie uda się więc wypracować satysfakcjonującego wszystkie ze stron, sprawiedliwego podziału pozostawionego przez zmarłego majątku, najprawdopodobniej dojdzie do ostrej walki poszczególnych członków rodziny o spadek.

Czasem zmarły pozostawia po sobie testament, wówczas opierając się na jego ostatniej woli, łatwiej jest podzielić pozostawione dobra. Dziedziczenie testamentowe jest też łatwiejsze do przeprowadzenia od strony prawnej. Nie oznacza to jednak, że dziedziczenie na mocy ustawy jest niemożliwe do przeprowadzenia – wręcz przeciwnie. Prowadzeniem takich spraw zająć się może każdy adwokat, choć z pewnością warto za każdym razem wybierać takiego, dla którego sprawy spadkowe Warszawa są przysłowiowym chlebem powszednim.