Kto pomoże w sporze z pracodawca?

Standard

Praca dla wielu jest codziennością. Niestety w stosunkach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą często dochodzi do konfliktów. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy łamane są prawa pracowników, w tym też pracowników objętych szczególną ochroną przez prawo pracy. Radca prawny specjalizujący się w dziedzinie prawa pracy może okazać się w takich sytuacjach bardzo pomocny. Radca prawny prawo pracy zna od podszewki, gdyż przed sądem reprezentuje nie tylko pracowników, ale bardzo często też pracodawców (więcej: http://kancelariaguzowski.pl/zakres-uslug/prawo-pracy). Pomoże on ustalić, czy doszło do jakiegoś naruszenia praw pracowniczych i poinformować o sposobach dochodzenia roszczeń przed sądem. Często pracownik nie zdaje sobie sprawy, że np. wypowiedzenie umowy o pracę zostało dokonane z naruszeniem przepisów prawa pracy (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-okres-wypowiedzenia-umowy-o-prace).

Kiedy szukać pomocy?

Autor zdjęcia: <a href="http://www.flickr.com/photos/146746112@N06/32088200852" target="_blank" rel="nofollow">Pricenfees</a> <a title="Attribution License" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank" rel="nofollow">

Autor zdjęcia: Pricenfees

Najlepiej niezwłocznie. To wynika z faktu, że polskie prawo pracy dla dochodzenia roszczeń przewiduje pewne terminy. Wynoszą one 7 dni, 14 dni lub 3 lata. Uchybienie terminowi grozi utratą możliwości dochodzenia roszczeń. Niestety nie można tych terminów w większości przypadków przywrócić, a powoływanie się na nieznajomość prawa nie uchroni pracownika przed negatywnymi konsekwencjami. Stąd istotne jest, by niezwłocznie udać się do radcy prawnego, by ten poinformował o terminach, które należy w danej sprawie zachować.

Często zapomina się o tym, że o wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Zdarza się, że udzielenie pomocy, w tym przypadku prawnej, niekiedy jest bardzo trudne. Dlatego warto udać się po poradę przed podpisaniem umowy. Dotyczy to nie tylko umów o pracę, ale też wszelkich umów cywilno-prawnych w przypadku samozatrudnienia. Przy umowach zlecenia, radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, będzie w stanie określić, czy dana umowa nie powinna zostać uznana za umowę o pracę.