Co pracodawca może wiedzieć o zatrudnionym – czyli skutki kompromitujących zdjęć pracownika

Standard

Lubimy się od czasu do czasu dobrze zabawić. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem oczywiście, że swoim zachowaniem nie wyrządzamy nikomu krzywdy. W tym wydawałoby się bardzo ogólnym stwierdzeniu istnieje jednak pewne głębsze przesłanie. Myśląc bowiem o cudzej krzywdzie, rzadko kiedy przed oczami pojawia nam się nasz pracodawca. Jak sygnalizuje jednak radca prawny prawo pracy, jest to poważny błąd, którego konsekwencje mogą okazać się dla nas bardzo przykre w swych skutkach.

Uważaj, co publikujesz w Internecie

W czasach wszechobecnego dostępu do Internetu, który większość z nas ma nawet w swoich telefonach komórkowych, nie ma większego problemu z tym, by znaleźć interesujące nas informacje na temat różnych osób

Autor zdjęcia: Hernan Piñera

W czasach wszechobecnego dostępu do Internetu, który większość z nas ma nawet w swoich telefonach komórkowych, nie ma większego problemu z tym, by znaleźć interesujące nas informacje na temat różnych osób. Możemy sprawdzić cudze profile założone w portalach społecznościowych typu Facebook czy też bardziej profesjonalnie – Linkelin.

O ile w przypadku tego drugiego, znaleźć można tam suche informacje o zajmowanych wcześniej stanowiskach i posiadanym wykształceniu, o tyle w przypadku Facebooka, liczyć można na znalezienie innych, bardziej pikantnych szczegółów dotyczących cudzego życia. Ze zdjęć i wpisów można się bardzo dużo dowiedzieć na temat różnych osób, poznając jej preferencje i zainteresowania. W czasach napiętej sytuacji społeczno-politycznej można nawet szybko sprawdzić, czy osoba taka popiera frakcję rządzącą, czy może stoi w stosunku do niej w opozycji.

Kobiety, zwłaszcza te młode starają się eksponować swoją urodę, pokazując przy okazji trochę swojego ciała w seksownych i uwodzicielskich pozach. Mężczyźni z kolei gustują w upublicznianiu swoich wojaży i imprez.

Tymczasem, warto mieć świadomość tego, że zdjęcia dokumentujące uczestnictwo pracownika w zakrapianych imprezach, bądź też kompromitujących sytuacjach mogą narażać na szwank dobre imię firmy, w której jest on zatrudniony i przysporzyć swojemu pracodawcy realnych szkód. Z tego właśnie względu, jak przestrzega radca prawny prawo pracy, sytuacje takie mogą stanowić podstawę do rozstania się firmy z pracownikiem. Zanim więc pokażesz coś światu, zastanów się jakie mogą być tego konsekwencje.